15 mar 2015

Rady dla początkujących fotografów.


Bardzo często dostaje od Was pytania co robić gdy dopiero zaczyna się fotografować. Najczęściej odsylalam Was do odpowiedzi na asku. Poniższy post jest rozszerzenia tej odpowiedzi. Jest to zbiór rad, które po czasie widzę, że pomogły mi się rozwinąć. Mam nadzieję, że skorzystacie z chociaz niektórych z nich. Jeśli pomogę choć jednej Osobie to będę usatysfakcjonowana i pewna, ze cały wysiłek włożony w poniższy wpis nie poszedł na marne!

Nie przedłużając, bo sam post jest bardzo długi..
Po prostu zapraszam do przeczytania :)

1. Rób jak najwięcej zdjęć.
Idziesz na spacer z koleżanką? Weź ze sobą aparat, rób zdjęcia jeśli coś Cię zachwyci, czy po prostu wpadnie Ci w oczy. Postaraj się dostrzegać to coś w prostych momentach i obrazach. Miej aparat zawsze przy sobie! (Oczywiście ta reguła sprawdza się na początku, abyś mógł/ mogła sprawdzić jakie zdjęcia chcesz robić. Później lepiej zrobić jedno idealne zdjęcie niż 30 podobnych.)

2. Jeśli uważasz, że zdjęcia nie za bardzo Ci wychodzą to nie znaczy, że jesteś kiepski/a, lub, że nie masz talentu.
Po prostu nie masz jeszcze wprawy, musisz dużo pracować i nie zniechęcać się!
Pamiętaj, że tylko mały procent ludzi ma fotograficzny talent i nie od początku robi genialne zdjęcia. Większość po prostu nauczyła się fotografować.  Potrzeba dużo czasu i chęci, aby nabrać wprawy. Dlatego dużo ćwicz . Nie wychodzi, raz, drugi-ale za trzecim czy  czwartym już na pewno będzie lepiej.To nie przychodzi łatwo. 

3. Uwierz w siebie! Dobre zdjęcia nie przychodzą ot tak, musisz włożyć wiele czasu, wysiłku i chęci w fotografię. Wtedy, po pewnym czasie przyniesie to oczekiwane efekty.

Podobnie jak powyżej. Masz już jedno dobre zdjęcie? Super! Ciesz się nim, wywołaj i opraw. Gdy złapie Cię fotograficzny dół spojrzyj na nie i zmotywuj się do działania. A co, jeśli nie masz takiego zdjęcia? Po prostu spróbuj je zrobić (patrz punkt 1).

4. Nie przyjmuj hejtów za bardzo do serca. 
Przeczytaj i przeanalizuj. Ale jeśli ktoś najzwyczajniej się czepia-- po prostu to zlekceważ.

Musisz być przygotowany/a na to, że nie wszystkim Twoje zdjęcia będą się podobać. Co więcej, musisz zdać sobie sprawe, że obok Ciebie pojawią się małe hieny, które będą zazdrosne o to, że Tobie coś wychodzi! Doskonale wiem jak trudno nie przejmować się takimi słowami, jednak jeśli ktoś pisze "nie nadajesz się" "kiepskie zdjęcia" po prostu zablokuj taką osobę i jak najszybciej zapomnij o takim komentarzu. Takie słowa NIC nie wnoszą, a jedynie mogą zdołować i zniechęcić. Ale jeśli ktoś napiszę Ci : "Postaraj się nie obcinać ręki na zdjęciach.". "Może popracuj trochę nad kolorami, bo są zbyt intensywne i rażą w oczy?" W takim przypadku przemyśl czy ktoś rzeczywiście nie ma racji i nie chce Ci najzwyczajniej pomóc. Tacy ludzie też się zdarzają! :)


5. Miej kogoś zaufanego, kto będzie starał się wnieść coś konstruktywnego do Twoich fotografii. Komentarze typu fajne, ładne, piękne- tak, są miłe, ale niewiele pomagają w dalszym rozwoju. Niech ktoś Cię lekko poprowadzi. Podpowie, że tu ucięta ręka, trochę za czerwone zdjęcie, coś rozmazane itd. Taka osoba może pomóc w dążeniu do samodoskonalenia.

Bardzo dobrze mieć taką Osobę pod ręką. To nie znaczy, że ma coś robić za Ciebie czy mówić, Ci jak coś zrobić. Ale często ktoś z boku patrzy o wiele bardziej obiektywnie na nasze zdjęcia i widzi o wiele więcej. Taka Osoba przyda Ci się nie tylko na początku, ale i podczas całego fotograficznego rozwoju. Ja często, gdy mam wątpliwości pytam znajomych fotografów co myślą, co by zmienili. Ale dobrze też zapytać kogoś niezwiązanego z fotografią co uważa, bo takie Osoby patrzą na zdjęcia z całkiem innej perspektywy niż fotograf. Ja często pytam rodziców, czy chłopaka. I to naprawdę pomaga! Tylko pamiętaj, musza być to Osoby, które powiedzą Ci szczerze co myślą, a nie będą przyklaskiwać. Polecam też grupy, na których można się poradzić. (np https://www.facebook.com/groups/portretowisko/?fref=ts)

6. Nie próbuj się na siłę wybić, bo to zawsze przynosi odwrotny efekt.

Jeśli zaczynasz fotografować z myślą - chcę być sławny i mieć dużo lajków ,to od razu sobie odpuść. Ludzie momentalnie wyczują, że zdjęcia nie płyną z Twojego wnętrza. Odradzam też pisanie do innych fotografów "hej udostępnisz?". Uwierz, że to maksymalnie zniechęca i nie przynosi oczekiwanego skutku.

fot: Ola Gonera

7. Zainwestuj w sprzęt. Przed zakupem aparatu czy obiektywu poczytaj o jego właściwościach, zaletach i wadach.

Wiele ludzi mówi "sprzęt się nie liczy". Ja jestem zupełnie innego zdania :) Według mnie sprzęt jest niezbędny. Pewnie. Można udowadniać, że i kompaktem można zrobić super zdjęcia i nie przeczę, że można. Jednak dobry sprzęt wiele ułatwia. Nie polecam jednak rzucać się od razu na głęboką wodę. Zainwestuj w dobre body i ze dwa obiektywy. Poczytaj na forach. Bardzo dużo czytaj przed kupieniem sprzętu!

8. Miej wsparcie w rodzinie i przyjaciołach.
 Znajdź ludzi, którzy będą Cię dopingować!

To jest bardzo, bardzo ważne! Dobrze mieć przy sobie kogoś kto powie "Nie poddawaj się!". Czasem bywają chwile, gdy po prostu się nie chce, a jedyne na co ma się ochotę to na rzucenie aparatu w kąt. W takich chwilach przyda się ktoś, kto nas wesprze i podtrzyma na duchu. Osobiście radzę  zapisywać sobie miłe słowa, które dostajemy od ludzi. Ja mam taki swój folder "Motywacja" i zawsze, gdy łapię fotograficznego doła, to czytam miłe słowa, że moje prace są dla kogoś inspiracją, że mam talent itd. To bardzo motywuje do działania i przypomina, że moje zdjęcia mają wartość nie tylko dla mnie.
fot: Karolina Kaleta


9. Nie przejmuj się małym gronem odbiorców. 
Z czasem, gdy będziesz się rozwijać przybędzie ludzi, którzy polubią Twoje zdjęcia.

Ile razy czytałam "Chcę mieć więcej lajków, udostępnisz?" Kolejny błąd. Nigdy tego nie róbcie, a starajcie się sami zebrać swoich odbiorców. Jeśli będziecie sie rozwijać, robić coraz lepsze fotografie, bardziej pomysłowe ,to na pewno będzie też przybywać Wam odbiorców. 

10. Załóż konta na różnych portalach, dodawaj sumiennie zdjęcia i komentuj innym. 
Po prostu - daj się zauważyć.
To jest fajny sposób na zdobycie grona odbiorców. Oczywiście nie pisz "fajnie, zapraszam". A wyrażaj szczerą opinię na temat zdjęć innych. Tutaj też dodam, że dobrze mieć ustawiony ciekawy awatar, coś oryginalnego. To przyciągnie ludzi, aby sprawdzili Twój profil. Wiele z nich zostawi po sobie ślad, a nawet obserwacje. 


11. Nie porównuj się z innymi. Każdy jest inny, ma inny styl, odmienne spojrzenie. Nie ma co porównywać swoich zdjęć z innymi, a już na pewno nie z ludźmi, którzy fotografują o wiele dłużej.

Często piszecie mi "Dopiero zaczynam, ale chciałabym  robić takie zdjęcia jak Ty." - BŁĄD! Jeśli zaczynasz to normalne, że nie będziesz robił takich zdjęć jak ja, bo robię je już kilka lat. Pofotografujesz trochę i w mgnieniu oka będziesz robił o wiele lepsze zdjęcia! Ale nigdy nie stawiajmy sobie celu "chce być lepszy od tego" - to błędne koło. Starajmy się, by każde nasze nowe zdjęcie było lepsze od poprzedniego. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest chęć bycia lepszym, ale tylko od siebie.

fot: Sylwia Binkowicz
12. Postaraj się pójśc na sesje z kimś bardziej doświadczonym. Może poaasystowac fotografowi, który więcej umie? Podpatrzeć co robi, jak?
To może być trochę trudniejsze do zrealizowania, bo nie każdy fotograf zgodzi się na asystę, lub możesz nie mieć w okolicy nikogo z większym doświadczeniem. Ale spróbować zawsze można. Wielu fotografów potrzebuje kogoś do potrzymania chociażby blendy, a Ty przy okazji możesz się czegoś nauczyć, podpatrzeć. Jeśli nie masz  takich możliwości, czy chęci, to staraj się przeglądać zdjęcia innych fotografów z backstage, jest też dużo filmików "making of".


13. Przeglądaj dużo zdjęć! Może akurat coś Cię zainspiruje.

Czasem przychodzi taki czas, że chcemy coś zrobić, ale nie mamy żadnego pomysłu. Polecam wtedy przeglądać strony typu deviantart, weheartit, tumblr, zszywka, pinterest itd. Można znaleźć dużo pięknych inspirujących zdjęć. Radzę też po prostu w wolnym czasie je przeglądać i zapisywać w wybranym folderze. Wtedy z łatwością możemy otworzyć folder i łapać jak najwięcej inspiracji i pomysłów.


fot: Ola Gonera
14. Rób pomysłowe zdjęcia, staraj się żeby każde miało coś odmiennego.
Wiem, że to jest trudne. Często sama nie mam pomysłu i robię zwykłe portrety. I to tez dobrze, bo takich zdjęć również potrzebujemy w portfolio. Jednak często, im ciekawsze zdjęcie, bardziej oryginalne, tym więcej osób je zapamięta i chętniej do nas wróci. A także, i my będziemy mieć ogromną satysfakcję, że wymyśliliśmy coś nowego, czego jeszcze nie ma. Wiem, że o to trudno, ale myślę że warto próbować, starać się tworzyć oryginalnie.


15. Zwracaj uwagę na sprawy techniczne. Wiem, to jest ciężkie trzeba baaardzo dużo wprawy, ale warto! 
Staraj się też nie robić na automatycznym trybie.

Odradzam Wam tryb całkowicie automatyczny! Spróbujcie chociaż trochę bawić się sprawami technicznymi. Nie wiem jak to w Nikonach, ale w Canonach polecam Wam na początek tryb Av gdzie sami ustawiamy wartość przysłony. Jeśli nie wiesz co i jak- co to przesłona, iso itd czytaj w internecie, znajdziesz baardzo dużo na ten temat. (A jeśli chcesz poczytać o sprawach technicznych na moim blogu to zagłosuj w ankiecie na samej górze po prawej stronie)

16. Nie daj sobie wmówić sztywnych reguł. Ucięta ręka nie przekreśla zdjęcia!
Dokładnie tak! Na swojej drodze spotkasz wiele razy słowa, że zdjęcie się nie nadaje bo coś uciąłeś/aś, bo kadr centralny, bo prześwietlone niebo. Według mnie w fotografii nie ma żadnych sztywnych zasad i wszystkie chwyty są dozwolone. Pamiętaj, że na pierwszym miejscu zdjęcie ma się podobać Tobie i osobom, które razem z Tobą organizują sesję. Później są dopiero odbiorcy zdjęcia.

17. Naucz się przerabiać zdjęcia. 
Przeróbka potrafi wyratować niejedno zdjęcie. 
Jeśli nie umiesz - oglądaj tutoriale, jest ich tysiące na youtube.
fot: Tato
Wyratować ≠ uratować. Przeróbka ma jedynie pomóc, polepszyć zdjęcie, ale zdjęcie samo w sobie musi być dobre. Postaraj się nauczyć podstaw przeróbki. Baw się nią! Oglądaj tutoriale jeśli czegoś nie wiesz. Ja polecam uczyć się również poprzez ściąganie akcji i przegladanie co po kolei się w nich dzieje. Przez to np możesz sam dojść do podobnego efektu końcowego.

18. Nie szukaj wymówek! 
A bo to nie ma modelki, a bo to kropi, bo to, bo tamto.. 
Jeśli chcesz fotografować to po prostu to rób!
fot: Ola Gonera
Nie uwierzę, że nie masz obok siebie ludzi do współpracy! Ok, może nie ma profesjonalnych modelek, ale na pewno znajdą się obok jakieś chętne koleżanki, które zapozują Ci do zdjęć. Możliwe, że w miastach obok Ciebie już będzie więcej modelek. Szukaj na maxmodels, megamodels itd.

19. Nie rób na siłę wszystkiego sam. 
Współpracuj z wizażystami, fryzjerami, stylistami itd. 
Ale też nie rzucaj się na głęboką wodę.
Czasami zdarza się, że mamy zbyt duże ambicje i wszystko chcemy zrobić sami. Jednak według mnie warto współpracować z innymi. Makijaż, fryzura czy stylizacja ułatwia bardzo pracę przy sesji. Czasem dodatkowa osoba na zdjęciach może wiele pomóc. 
 Jeśli dopiero zaczynasz, to nie pisz do ludzi, którzy są w tym dużo dłużej. Możesz spotkac się z niemiłą odmową, która notabene nigdy nie jest miła. Najlepiej współpracować z ludźmi, którzy są na tym samym poziomie co my. A jeśli chcemy kogoś dużo bardziej doświadczonego, to nawet nie pytajmy o TFP bo może to odebrać jako obrazę.

20. I chyba najtrudniejsze.. znajdź swój styl. Spraw, żeby po dodaniu zdjęcia ludzie od razu wiedzieli że jest Twoje.

To jest chyba naprawdę najtrudniejsze- ale do zrobienia. Ja od zawsze do tego dążyłam i gdy tylko dostaję komentarz "Nie widząc podpisanego autora już wiedziałam, że to Twoje zdjęcia" mam ogromny uśmiech na twarzy. Tylko nie wiem co Wam poradzić, aby uzyskać swój styl. Może klucz jestw przerobce, albo w specyficznym kadrowaniu?

Pamietajcie że wszystko jest w Waszych rękach! Tylko mała garstka fotografów ma prawdziwy talent, a reszta po prostu nauczyła się robić dobre zdjęcia, wypracowała to sobie. Wiele możemy osiągnąć, jeśli tylko tego chcemy. Trzymam za Was wszystkich kciuki i wierzę że dacie radę! :*


Podziwiam tych, którzy doszli do samego końca. 
Dajcie znać, czy skorzystaliscie z powyższych rad jakie Wy jeszcze dodalibyscie. 

60 komentarzy:

 1. Ale świetny post!
  Sama dopiero zaczynam swoją przygodę z fotografią i notka taka jak ta, na pewno bardzo mi się przyda! :)
  Mój blog - kliknij :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam całe xpxp właśnie ten ostatni punkt jest ciężki, ale i tak mega zainspirowałaś, taki kopniak do pracy ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały post i akurat świetnie trafiłaś z momentem, a raczej mi się poszczęściło. Właśnie wczoraj dostałam swoją pierwszą lustrzankę i przerzucam się z aparatu kompaktowego na lustro.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to rzeczywiście dobry czas, życze powodzenia! :)

   Usuń
 4. Gdy mam chwilę zwątpienia w swoim fotografowaniu, wchodzę na Twojego bloga i przeglądam własnie post, gdy piszesz jak to się zaczęło. Jak się rozwijałaś, zdobywałaś doświadczenie, uczyłaś się. To mnie cholernie motywuje. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mi miło ♥ Fajnie wiedzieć, że się kogoś motywuję! :)

   Usuń
 5. Świetny wpis, naprawdę ;)
  Bardzo motywuje do działania.
  Jako początkujący na pewno wezmę sobie kilka rad do serca :)
  Pozdrawiam :D
  Michał ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatny post. Po przeczytaniu go na pewno 5 raz się zastanowię i przypomnę sobie Twoje słowa zanim znów pomyślę, że nie będę robić zdjęć bo jestem beznadziejna :)
  O technicznych aspektach też z chęcią bym poczytała, bo specjaliści posługują się takim żargonem, że ciężko mi zrozumieć :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o to mi własnie chodziło :) Super, dziękuję :)

   Usuń
 7. super post! świetnie ubrałaś to w słowa i dobrałaś nagłówki! oby więcej takich : *

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że większość tych punktów realizuję. :) Mi wlaśnie wiele osob mówi, że zdjęcia super, świetnie uchwyciłam itd.. ale przecież oni nie znają się na fotografii, więc tak naprawdę nie zauważą moich błędów. Szukam sobie warsztatów fotograficznych, ale jak narazie nic nie znalazłam. :/

  http://feel-that-moments.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Doszłam do samego końca i nie żałuję! Bardzo przydatny post, bo w internecie jest mnóstwo informacji dla początkujących fotografów, które dotyczą technicznych aspektów, a takich jak te bardzo niewiele.
  Naprawdę bardzo mi pomagałaś Natalko :*

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję, mega dziękuję.
  Nie wiesz nawet, jakie to motywujące.
  Dało mi to kopa, chęci do działania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiesz nawet jak mi miło!
   W takim razie działaj, trzymam kciuki :)

   Usuń
 11. Eh, dwudzieste chyba jest najtrudniejsze..
  Ja nic nie dodam, bo sama jestem początkującą :)
  Ale post bardzo fajny i pomocny :) oby takich więcej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie najtrudniejszy i trwa najdłużej :)
   Dziękuję!

   Usuń
 12. Bardzo dobra notka! Chyba sama sobie zrobię folder z takimi miłymi słowami :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dobra doszłam do samego końca! Prawie środek nocy, wstaje o 6 i zamiast iść spać skusiłam się na przeczytanie nowej notki u Ciebie. Tak mnie zaciekawiłaś, że "z zapałkami w oczach" brnęłam dalej i dalej, ale opłacało sie! :) więcej takich notek proszę :) ;*

  Ps. Serio jest już prawie 00:00, wiec wybacz za błędy jeśli są. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to się bardzo ciesze, że aż tak zaciekawiłam! :D
   Chciałabym więcej, ale nie wiem o czym i to jest problem :D

   Usuń
 14. prześwietny post Natalia. Uwielbiam Twoje zdjęcie - dobrze ze mamy z naszych regionów tak zdolną osobę !

  OdpowiedzUsuń
 15. mam identyczne zdanie co do sprzętu! jasne że da się zrobić dobre zdjęcie nawet telefonem, ale porządny sprzęt mega ułatwia sprawę i daje więcej możliwości! :) cieszę się że ktoś ma podobne zdanie do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się cieszę! szczerze powiedziawszy to myślałam że pod tym punktem będzie najwięcej hejtów :D

   Usuń
 16. genialne rady, na pewno się zastosuję :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przeczytałam wszystko i aż nabrałam ochoty, żeby umówić się na sesję, podziałać :D Super napisane i widać, że włożyłaś w ten post całe serducho! :*

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ale motywujący post, więcej takich! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym, jednak nie mam na nie pomysłów!

   Usuń
 21. Bardzo mi się podoba ! Ciekawie i zrozumiale to wszystko napisałaś ! :) Jestem pewna, że wielu początkującym fotografom pomoże, mi zapewne tez! :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Absolutnie post przydatny.Wspaniale się go czyta. Jesteś bardzo mądra :) Każdy podpunkt do mnie trafił, ponieważ, właśnie z tymi dylematami się spotykam. Dosłownie z każdym! Te rady bardzo mi się przydadzą. Na pewno nie raz do nich jeszcze wrócę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie za takie miłe słowa!

   Usuń
 23. Przydatne rady, dziękuję za nie! :)
  PS Mam taki pomysł, może Ci się spodoba:) No to tak, jeśli byś chciała to mogłabyś założyć takiego specjalnego e-maila, na który byśmy mogli wysyłać swoje zdjęcia, żebyś np. mogła nam napisać co wg Ciebie możemy poprawić czy coś w tym stylu. Po prostu nam trochę pomóc.
  PS2 Masz takie magiczne zdjęcia:) Bardzo mi się podobają:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie!
   Nie trzeba specjalnego maila, można pisać na fanpage lub na nataliazyglowicz@vp.pl :)

   Usuń
 24. Obróbka, nie przeróbka -.-
  Nagminnie powtarzane. grrr.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jej, taka wielka garstka tak potrzebnej motywacji, dziekuje <3
  PS. Owszem, bynajmniej ja potrafię poznać Twoje zdjęcia, masz swój styl!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę w takim razie i to ja dziękuje ♥

   Usuń
 26. Szczerze? Po przeczytaniu tego wszystkiego zaczełam wierzyc w siebie i oświadczam ze biore sie w garść. Zbyt czesto przychodzi mi na mysl ze zdjecia ktore mi wyszły dosyc dobrze, zrobiłam przypadkowo, bo akurat pofarciło mi się. Wydaje mi sie po prostu ze nie jestem wystarczajaco dobra i to mnie podłamuje, ale bede cwiczyc i cwiczyc :)
  Jednak licze na mala pomoc z twojej strony. Wystarczy ze bedziesz wpadac i wskazywac błedy ktore zrobiłam. Licze na ciebie ! :)
  Pozdrawiam!

  ---->Obiektyw mym okiem<----

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo dziękuję Ci, za ten post. Twoje rady pomogą mi się doskonalić. Jesteś świetnym przykładem na to, że ciężką pracą można osiągnąć wszystko. Jestem zachwycona Twoimi fotografiami. Życzę Ci dalszych sukcesów i obyś nigdy nie traciła motywacji. :) Pozdrawiam :)
  P.S. Wpadnij na mojego bloga, jak będziesz miała ochotę upiec coś słodkiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Jejku, po przeczytaniu wszystkiego co napisałaś doszłam do wniosku, że... masz rację! Za bardzo się przejmuję, porównuję... Dziękuję! Tak bardzo mnie zmotywowałaś ♥ Pozdrawiam! ♥

  OdpowiedzUsuń
 29. Ten post i post o Twoich początkach czytam już któryś raz z kolei ;) Bardzo mnie one motywują podczas "doła fotograficznego" i nabieram nowych chęci do samokształcenia :) Uwielbiam oglądać też Twoje portfolio na maxmodels, zawsze okazuje się ono dla mnie bardzo inspirujące. Pozdrawiam i życzę dużo sukcesów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo! Mnie za t motywują słowa tego typu. Buziaki :*

   Usuń
 30. Bardzo fajnie, że to udostepnilas �� rzeczywiście wiele cennych rad, wartych wcielenia w życie. Często właśnie porównuje,ze moje zdjęcie ma to źle, gdy tamto. Ale jak już wyjdzie mi jakieś to jestem przeszczesliwa��
  Myślę, że jeszcze nie raz wrócę do tego wpisu. Pozdrawiam!
  PS. czy u Ciebie można potrzymac blende? ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo i cieszę się, że się podoba. Życzę dalszego powodzenia w fotografowaniu!
   PS Co prawda z blendy nie korzystam prawie wcale, ale w zdjęciach zawsze mozna potowarzyszyc!

   Usuń
 31. Szczerze mówiąc, przeczytałam strasznie dużo poradników dla początkujących fotografów a ten podoba mi się najbardziej. Muszę przyznać że na prawdę czuję się zmotywowana do działania i pełna pozytywnej energii żeby walczyć z tym co jeszcze mi nie wychodzi. Dziękuję Ci bardzo !

  PS. uwielbiam Twoje zdjęcia (:

  OdpowiedzUsuń
 32. Ojej, jak mi miło! To dla mnie duże wyróżnienie ;) Dziękuję Ci bardzo i życzę powodzenia :*

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Natalia Żygłowicz - fotografie , Blogger